Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 535616 — Standard rubber wheels, pressed steel discs, swivel castor with stem Innocenti, front lock
SKU: 535616
Rubber castors
Ø200 mm / w 50 mm
Diameter
200 mm
Diameter
200 mm
EAN13 Barcode
8007554029282
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 200 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 200 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 236 mm |
| Swivel Offset | 56 mm |
| Plate Diameter | 102 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554029282 |
| Manufacturer Code | 535616 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 230 daN |
Logistics
| Unit Weight | 4.321 kg |
Detailed Description
Standard rubber wheels, pressed steel discs, swivel castor with stem Innocenti, front lock