Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 538231AS — Conductive rubber wheels, pressed steel discs, swivel bracket with bolt hole type NL with front lock
SKU: 538231AS
Conductive rubber castors
Ø150 mm / w 40 mm
Diameter
150 mm
Diameter
150 mm
EAN13 Barcode
8007554063521
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 150 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 150 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 182 mm |
| Swivel Offset | 34 mm |
| Plate Diameter | 73 mm |
| Through-Hole Diameter | 12 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554063521 |
| Manufacturer Code | 538231AS |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 170 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.52 kg |
Detailed Description
Conductive rubber wheels, pressed steel discs, swivel bracket with bolt hole type NL with front lock