Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 606102 — Injection polyurethane wheels, polyamide 6 centre, swivel castor with stem NL
SKU: 606102
Thermoplastic polyurethane castors
Ø100 mm / w 30 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554058626
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 30 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Tread Width | 30 mm |
| Total Height | 128 mm |
| Swivel Offset | 35 mm |
| Plate Diameter | 73 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554058626 |
| Manufacturer Code | 606102 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 170 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.85 kg |
Detailed Description
Injection polyurethane wheels, polyamide 6 centre, swivel castor with stem NL