Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 609202 — Thermoplastic polyurethane wheels, polyamide 6 centre, swivel castor NL with Zama expander
SKU: 609202
Thermoplastic polyurethane castors
Ø100 mm / w 30 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554063750
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 30 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Tread Width | 30 mm |
| Total Height | 130 mm |
| Swivel Offset | 35 mm |
| Plate Diameter | 73 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554063750 |
| Manufacturer Code | 609202 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 130 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.81 kg |
Detailed Description
Thermoplastic polyurethane wheels, polyamide 6 centre, swivel castor NL with Zama expander