Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 615411 — Injection polyurethane wheels, polyamide 6 centre, swivel top plate bracket type NLX
SKU: 615411
Soft thermoplastic polyurethane castors
Ø150 mm / w 45 mm
Diameter
150 mm
Diameter
150 mm
EAN13 Barcode
8007554084588
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 150 mm |
| Width | 45 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 150 mm |
| Tread Width | 45 mm |
| Total Height | 194 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 56 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554084588 |
| Manufacturer Code | 615411 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 250 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2 kg |
Detailed Description
Injection polyurethane wheels, polyamide 6 centre, swivel top plate bracket type NLX