Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 625534 — 'TR Roll' polyurethane wheels, polyamide 6 centre, fixed bracket type PX
SKU: 625534
TR-Roll Polyurethane castors
Ø160 mm / w 50 mm
Diameter
160 mm
Diameter
160 mm
Manufacturer Code
625534
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 160 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 160 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 205 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
Identification
| Manufacturer Code | 625534 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 400 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 360 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2.34 kg |
Detailed Description
'TR Roll' polyurethane wheels, polyamide 6 centre, fixed bracket type PX