Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 626508 — TR-ROLL polyurethane wheels, aluminium centre, swivel sprung loaded top plate bracket EES MHD with brake
SKU: 626508
TR-Roll Polyurethane castors
Ø250 mm / w 50 mm
Availability
In stock
Diameter
250 mm
EAN13 Barcode
8007554080511
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Availability | In stock |
| Diameter | 250 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
Dimensions
| Diameter | 250 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 316 mm |
| Top Plate Dimensions | 135x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 110 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554080511 |
| Manufacturer Code | 626508 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 800 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 800 daN |
Logistics
| Unit Weight | 9.99 kg |
Detailed Description
TR-ROLL polyurethane wheels, aluminium centre, swivel sprung loaded top plate bracket EES MHD with brake