Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 627202ESD — ESD 'TR Roll' polyurethane wheels, electrical resistance <10^9 Ohm, swivel top plate bracket P with front brake
SKU: 627202ESD
TR-Roll Polyurethane castors
Ø100 mm / w 40 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554181171
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 138 mm |
| Top Plate Dimensions | 100x85 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
| Swivel Offset | 46 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554181171 |
| Manufacturer Code | 627202ESD |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 240 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 240 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.481 kg |
Detailed Description
ESD 'TR Roll' polyurethane wheels, electrical resistance <10^9 Ohm, swivel top plate bracket P with front brake