Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 627212 — TR-ROLL polyurethane wheels, aluminium centre, swivel top plate bracket type P with brake
SKU: 627212
TR-Roll Polyurethane castors
Ø100 mm / w 30 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554150917
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 30 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Tread Width | 30 mm |
| Total Height | 138 mm |
| Top Plate Dimensions | 100x85 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
| Swivel Offset | 46 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554150917 |
| Manufacturer Code | 627212 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 200 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.353 kg |
Detailed Description
TR-ROLL polyurethane wheels, aluminium centre, swivel top plate bracket type P with brake