Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 627304ESD — ESD 'TR Roll' polyurethane wheels, electrical resistance <10^9 Ohm, swivel top plate bracket NL with brake
SKU: 627304ESD
ESD TR-Roll Polyurethane castors
Ø160 mm / w 50 mm
Diameter
160 mm
Diameter
160 mm
EAN13 Barcode
8007554180723
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 160 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 160 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 199 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 56 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554180723 |
| Manufacturer Code | 627304ESD |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 3.42 kg |
Detailed Description
ESD 'TR Roll' polyurethane wheels, electrical resistance <10^9 Ohm, swivel top plate bracket NL with brake