Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 627324 — 'TR Roll' polyurethane wheels with ergonomic round profile, polyamide 6 centre, swivel bracket NL with brake
SKU: 627324
TR-Roll Polyurethane castors
w 50 mm
Diameter
160 mm
Tread Width
50 mm
EAN13 Barcode
8007554068649
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 160 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 199 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 56 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554068649 |
| Manufacturer Code | 627324 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2.56 kg |
Detailed Description
'TR Roll' polyurethane wheels with ergonomic round profile, polyamide 6 centre, swivel bracket NL with brake