Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 628162 — TR-ROLL polyurethane wheels, aluminium centre, fixed bracket EEG MHD
SKU: 628162
TR-Roll Polyurethane castors
Ø100 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554056127
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Total Height | 140 mm |
| Top Plate Dimensions | 135x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554056127 |
| Manufacturer Code | 628162 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 600 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 600 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2.51 kg |
Detailed Description
TR-ROLL polyurethane wheels, aluminium centre, fixed bracket EEG MHD