Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 628918 — TR-Roll Polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EE HD, rear adjustable brake
SKU: 628918
TR-Roll Polyurethane castors
Ø300 mm / w 80 mm
Diameter
300 mm
Diameter
300 mm
EAN13 Barcode
8007554066928
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 300 mm |
| Width | 78 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 300 mm |
| Tread Width | 80 mm |
| Total Height | 360 mm |
| Top Plate Dimensions | 175x140 mm |
| Fixing Holes Spacing | 140x105 mm |
| Swivel Offset | 81 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554066928 |
| Manufacturer Code | 628918 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 1400 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 1400 daN |
Logistics
| Unit Weight | 19.19 kg |
Detailed Description
TR-Roll Polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EE HD, rear adjustable brake