Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 632363 — Vulkollan® polyurethane wheels, cast iron centre
SKU: 632363
Vulkollan castors
Ø125 mm / w 50 mm / bore 25 mm
Diameter
125 mm
Diameter
125 mm
EAN13 Barcode
8007554059173
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 125 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 125 mm |
| Bore Hole | 25 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 125 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554059173 |
| Manufacturer Code | 632363 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 600 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 440 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.9 kg |
Detailed Description
Vulkollan® polyurethane wheels, cast iron centre