Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 634122 — Vulkollan® polyurethane wheels, forged steel centre
SKU: 634122
Vulkollan castors
Ø100 mm / w 30 mm / bore 12 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554031247
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 30 mm |
| Tread Material | Vulkollan |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Bore Hole | 12 mm |
| Tread Width | 30 mm |
| Total Height | 100 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554031247 |
| Manufacturer Code | 634122 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 250 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 200 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.8 kg |
Detailed Description
Vulkollan® polyurethane wheels, forged steel centre