Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 638007 — Vulkollan® polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket type EE
SKU: 638007
Vulkollan castors
Ø250 mm / w 80 mm
Diameter
250 mm
Manufacturer Code
638007
Dynamic @ 4 km/h
1900 daN
We respond to quote requests within 4 business hours.
Dimensions
| Diameter | 250 mm |
| Tread Width | 80 mm |
| Total Height | 320 mm |
| Top Plate Dimensions | 200x160 mm |
| Fixing Holes Spacing | 160x120 mm |
| Swivel Offset | 80 mm |
Identification
| Manufacturer Code | 638007 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 1900 daN |
Detailed Description
Vulkollan® polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket type EE