Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 638074 — Vulkollan® wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EEG HD
SKU: 638074
Vulkollan castors
Ø150 mm
Diameter
150 mm
Diameter
150 mm
EAN13 Barcode
8007554056233
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 150 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Vulkollan |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 150 mm |
| Total Height | 223 mm |
| Top Plate Dimensions | 175x140 mm |
| Fixing Holes Spacing | 140x105 mm |
| Swivel Offset | 50 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554056233 |
| Manufacturer Code | 638074 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 1400 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 1100 daN |
Logistics
| Unit Weight | 13.06 kg |
Detailed Description
Vulkollan® wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EEG HD