Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 638186 — Vulkollan® wheels, cast iron centre, fixed bracket EEG EHD
SKU: 638186
Vulkollan castors
Ø200 mm
Diameter
200 mm
Diameter
200 mm
EAN13 Barcode
8007554056370
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 200 mm |
| Width | 78 mm |
| Tread Material | Vulkollan |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 200 mm |
| Total Height | 280 mm |
| Top Plate Dimensions | 250x200 mm |
| Fixing Holes Spacing | 210x160 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554056370 |
| Manufacturer Code | 638186 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 3200 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 2500 daN |
Logistics
| Unit Weight | 16.964 kg |
Detailed Description
Vulkollan® wheels, cast iron centre, fixed bracket EEG EHD