Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 638622 — Vulkollan® polyurethane wheels, forged steel centre, fixed bracket type P
SKU: 638622
Vulkollan castors
Ø100 mm / w 30 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554031605
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 30 mm |
| Tread Material | Vulkollan |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Tread Width | 30 mm |
| Total Height | 138 mm |
| Top Plate Dimensions | 100x85 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554031605 |
| Manufacturer Code | 638622 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 250 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 200 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.11 kg |
Detailed Description
Vulkollan® polyurethane wheels, forged steel centre, fixed bracket type P