Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 641105 — 'TR' polyurethane wheels, cast iron centre
SKU: 641105
TR Polyurethane castors
Ø180 mm / w 50 mm
Diameter
180 mm
Diameter
180 mm
EAN13 Barcode
8007554060315
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 180 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 180 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 180 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554060315 |
| Manufacturer Code | 641105 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 800 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 800 daN |
Logistics
| Unit Weight | 4.3 kg |
Detailed Description
'TR' polyurethane wheels, cast iron centre