Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 644151 — TR polyurethane wheels, cast iron centre
SKU: 644151
TR Polyurethane castors
Ø80 mm / w 28 mm / bore 12 mm
Diameter
80 mm
Diameter
80 mm
EAN13 Barcode
8007554060421
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 80 mm |
| Width | 28 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 80 mm |
| Bore Hole | 12 mm |
| Tread Width | 28 mm |
| Total Height | 80 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554060421 |
| Manufacturer Code | 644151 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 280 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 220 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.46 kg |
Detailed Description
TR polyurethane wheels, cast iron centre