Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 644153 — TR polyurethane wheels, cast iron centre
SKU: 644153
TR Polyurethane castors
Ø125 mm / w 38 mm / bore 15 mm
Diameter
125 mm
Diameter
125 mm
EAN13 Barcode
8007554060438
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 125 mm |
| Width | 38 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 125 mm |
| Bore Hole | 15 mm |
| Tread Width | 38 mm |
| Total Height | 125 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554060438 |
| Manufacturer Code | 644153 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 450 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 360 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.217 kg |
Detailed Description
TR polyurethane wheels, cast iron centre