Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 648309 — TR Polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EE EHD
SKU: 648309
TR Polyurethane castors
Ø300 mm / w 100 mm
Diameter
300 mm
Diameter
300 mm
EAN13 Barcode
8007554051535
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 300 mm |
| Width | 100 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 300 mm |
| Tread Width | 100 mm |
| Total Height | 384 mm |
| Top Plate Dimensions | 250x200 mm |
| Fixing Holes Spacing | 210x160 mm |
| Swivel Offset | 78 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554051535 |
| Manufacturer Code | 648309 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 2500 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 2000 daN |
Logistics
| Unit Weight | 40.804 kg |
Detailed Description
TR Polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EE EHD