Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 648503 — TR Polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EE MHD, rear adjustable brake
SKU: 648503
TR Polyurethane castors
Ø125 mm / w 50 mm
Diameter
125 mm
Diameter
125 mm
EAN13 Barcode
8007554060940
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 125 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 125 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 182 mm |
| Top Plate Dimensions | 135x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 51 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554060940 |
| Manufacturer Code | 648503 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 550 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 440 daN |
Logistics
| Unit Weight | 5.6 kg |
Detailed Description
TR Polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EE MHD, rear adjustable brake