Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 648852 — TR polyurethane wheels, cast iron centre, fixed bracket type EP
SKU: 648852
TR Polyurethane castors
Ø100 mm / w 38 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554058251
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 38 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Tread Width | 38 mm |
| Total Height | 140 mm |
| Top Plate Dimensions | 100x85 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554058251 |
| Manufacturer Code | 648852 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 350 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.92 kg |
Detailed Description
TR polyurethane wheels, cast iron centre, fixed bracket type EP