Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 652103ESD — ESD 'TR' polyurethane wheels, electrical resistance <10^9 Ohm, aluminium centre
SKU: 652103ESD
TR-ESD Polyurethane castors
Ø125 mm / w 35 mm / bore 12 mm
Diameter
125 mm
Diameter
125 mm
EAN13 Barcode
8007554187685
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 125 mm |
| Width | 35 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 125 mm |
| Bore Hole | 12 mm |
| Tread Width | 35 mm |
| Total Height | 125 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554187685 |
| Manufacturer Code | 652103ESD |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 320 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 250 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.46 kg |
Detailed Description
ESD 'TR' polyurethane wheels, electrical resistance <10^9 Ohm, aluminium centre