Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 655926 — TR polyurethane wheels with ergonomic round profile, aluminium centre, swivel extra-heavy duty bracket (EP)
SKU: 655926
TR Polyurethane castors
Ø200 mm / w 50 mm
Diameter
200 mm
Diameter
200 mm
Manufacturer Code
655926
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 200 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 200 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 250 mm |
| Top Plate Dimensions | 135x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 70 mm |
Identification
| Manufacturer Code | 655926 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 800 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 640 daN |
Logistics
| Unit Weight | 4.576 kg |
Detailed Description
TR polyurethane wheels with ergonomic round profile, aluminium centre, swivel extra-heavy duty bracket (EP)