Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 656506ESD — ESD 'TR' polyurethane wheels, electrical resistance <10^9 Ohm, aluminium centre, swivel top plate bracket type NL with front lock
SKU: 656506ESD
TR Polyurethane castors
Ø200 mm / w 50 mm
Diameter
200 mm
EAN13 Barcode
8007554190913
Dynamic @ 4 km/h
300 daN
We respond to quote requests within 4 business hours.
Dimensions
| Diameter | 200 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 240 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 56 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554190913 |
| Manufacturer Code | 656506ESD |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 3.127 kg |
Detailed Description
ESD 'TR' polyurethane wheels, electrical resistance <10^9 Ohm, aluminium centre, swivel top plate bracket type NL with front lock