Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 656534 — 'TR' polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket type NL with front lock
SKU: 656534
TR Polyurethane castors
Ø150 mm / w 35 mm
Tread Material
Polyurethane
Diameter
150 mm
EAN13 Barcode
8007554032855
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
| Diameter | 150 mm |
| Width | 35 mm |
Dimensions
| Diameter | 150 mm |
| Tread Width | 35 mm |
| Total Height | 192 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 56 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554032855 |
| Manufacturer Code | 656534 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 3.247 kg |
Detailed Description
'TR' polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket type NL with front lock