Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 657326 — 'TR' polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket with front lock type M
SKU: 657326
TR Polyurethane castors
Ø200 mm / w 45 mm
Diameter
200 mm
Diameter
200 mm
EAN13 Barcode
8007554055236
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 200 mm |
| Width | 45 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 200 mm |
| Tread Width | 45 mm |
| Total Height | 240 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 50 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554055236 |
| Manufacturer Code | 657326 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 500 daN |
Logistics
| Unit Weight | 5.765 kg |
Detailed Description
'TR' polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket with front lock type M