Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 666643 — 'TR' polyurethane wheels, polyamide centre, swivel top plate bracket type NL with front lock
SKU: 666643
TR Polyurethane castors
w 30 mm
Diameter
125 mm
Tread Width
30 mm
EAN13 Barcode
8007554035467
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 125 mm |
| Width | 30 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Tread Width | 30 mm |
| Total Height | 156 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 37 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554035467 |
| Manufacturer Code | 666643 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 220 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.298 kg |
Detailed Description
'TR' polyurethane wheels, polyamide centre, swivel top plate bracket type NL with front lock