Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 684813 — Polyamide 6 solid wheels, swivel top plate bracket type NL
SKU: 684813
Polyamide 6 for heavy loads castors
w 38 mm
Diameter
125 mm
Tread Width
38 mm
EAN13 Barcode
8007554037591
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 125 mm |
| Width | 38 mm |
| Tread Material | Polyamide |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Tread Width | 38 mm |
| Total Height | 156 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 37 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554037591 |
| Manufacturer Code | 684813 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 220 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.126 kg |
Detailed Description
Polyamide 6 solid wheels, swivel top plate bracket type NL