Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 685305 — Polyamide 6 solid wheels, fixed bracket type NL-M
SKU: 685305
Polyamide 6 castors
Ø175 mm / w 45 mm
Diameter
175 mm
Diameter
175 mm
EAN13 Barcode
8007554037805
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 175 mm |
| Width | 45 mm |
| Tread Material | Polyamide |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 175 mm |
| Tread Width | 45 mm |
| Total Height | 217 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554037805 |
| Manufacturer Code | 685305 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.695 kg |
Detailed Description
Polyamide 6 solid wheels, fixed bracket type NL-M