Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 695802 — Cast iron solid wheels, fixed bracket type NL
SKU: 695802
Cast iron castors
Ø100 mm / w 40 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554040034
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 38 mm |
| Tread Material | Cast Iron |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 128 mm |
| Top Plate Dimensions | 100x85 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
| Swivel Offset | 35 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554040034 |
| Manufacturer Code | 695802 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 200 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.565 kg |
Detailed Description
Cast iron solid wheels, fixed bracket type NL