Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 715010 — Thermoplastic rubber wheels, polypropylene centre, fixed bracket type NLX
SKU: 715010
Thermoplastic rubber castors
Ø160 mm / w 50 mm
Diameter
160 mm
Diameter
160 mm
EAN13 Barcode
8007554085608
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 160 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 160 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 199 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554085608 |
| Manufacturer Code | 715010 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 200 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.64 kg |
Detailed Description
Thermoplastic rubber wheels, polypropylene centre, fixed bracket type NLX