Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 726210 — Sigma Elastic rubber wheels, aluminium centre, fixed bracket type NL-M
SKU: 726210
Elastic rubber castors
Ø160 mm / w 50 mm / bore 20 mm
Diameter
160 mm
Diameter
160 mm
EAN13 Barcode
8007554054673
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 160 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 160 mm |
| Bore Hole | 20 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 199 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 56 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554054673 |
| Manufacturer Code | 726210 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2.367 kg |
Detailed Description
Sigma Elastic rubber wheels, aluminium centre, fixed bracket type NL-M