Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 727352PF — Silicone rubber wheels for high temperatures, swivel bracket with bolt hole type NL
SKU: 727352PF
Silicone rubber castors
Ø100 mm / w 40 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554063583
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 128 mm |
| Swivel Offset | 35 mm |
| Plate Diameter | 73 mm |
| Through-Hole Diameter | 12 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554063583 |
| Manufacturer Code | 727352PF |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 80 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.86 kg |
Detailed Description
Silicone rubber wheels for high temperatures, swivel bracket with bolt hole type NL