Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 727808 — Sigma Elastic rubber wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket type EP
SKU: 727808
Elastic rubber castors
Ø250 mm / w 75 mm
Diameter
250 mm
Diameter
250 mm
EAN13 Barcode
8007554040812
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 250 mm |
| Width | 75 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 250 mm |
| Tread Width | 75 mm |
| Total Height | 300 mm |
| Top Plate Dimensions | 175x140 mm |
| Fixing Holes Spacing | 140x105 mm |
| Swivel Offset | 66 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554040812 |
| Manufacturer Code | 727808 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 800 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 640 daN |
Logistics
| Unit Weight | 12.715 kg |
Detailed Description
Sigma Elastic rubber wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket type EP