Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 729616 — Sigma Elastic rubber wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EE HD, rear adjustable brake
SKU: 729616
Elastic rubber castors
Ø200 mm / w 75 mm
Diameter
200 mm
Diameter
200 mm
EAN13 Barcode
8007554062241
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 200 mm |
| Width | 75 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 200 mm |
| Tread Width | 75 mm |
| Total Height | 275 mm |
| Top Plate Dimensions | 175x140 mm |
| Fixing Holes Spacing | 140x105 mm |
| Swivel Offset | 65 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554062241 |
| Manufacturer Code | 729616 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 700 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 560 daN |
Logistics
| Unit Weight | 12.53 kg |
Detailed Description
Sigma Elastic rubber wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EE HD, rear adjustable brake