Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 731104AE — Non-marking blu elastic rubber wheels, polyamide 6 centre
SKU: 731104AE
Elastic rubber castors
Ø160 mm / w 48 mm
Diameter
160 mm
Diameter
160 mm
EAN13 Barcode
8007554056943
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 160 mm |
| Width | 48 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 160 mm |
| Tread Width | 48 mm |
| Total Height | 160 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554056943 |
| Manufacturer Code | 731104AE |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.76 kg |
Detailed Description
Non-marking blu elastic rubber wheels, polyamide 6 centre