Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 737804 — 'Sigma Elastic' rubber, swivel bracket with bolt hole type NL
SKU: 737804
Elastic rubber castors
Ø160 mm / w 50 mm
Diameter
160 mm
Diameter
160 mm
EAN13 Barcode
8007554062449
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 160 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 160 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 193 mm |
| Swivel Offset | 56 mm |
| Plate Diameter | 102 mm |
| Through-Hole Diameter | 20 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554062449 |
| Manufacturer Code | 737804 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.33 kg |
Detailed Description
'Sigma Elastic' rubber, swivel bracket with bolt hole type NL