Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 822602 — Pneumatic wheels, polypropylene centre
SKU: 822602
Pneumatic castors
Ø260 mm / w 85 mm / bore 25 mm
Diameter
260 mm
Diameter
260 mm
EAN13 Barcode
8007554042830
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 260 mm |
| Width | 85 mm |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 260 mm |
| Bore Hole | 25 mm |
| Tread Width | 85 mm |
| Total Height | 260 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554042830 |
| Manufacturer Code | 822602 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 150 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.08 kg |
Detailed Description
Pneumatic wheels, polypropylene centre