Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 826601 — Pneumatic wheels, polypropylene centre, fixed bracket type NL
SKU: 826601
Pneumatic castors
Ø260 mm / w 85 mm
Diameter
260 mm
Diameter
260 mm
EAN13 Barcode
8007554042922
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 260 mm |
| Width | 85 mm |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 260 mm |
| Tread Width | 85 mm |
| Total Height | 300 mm |
| Top Plate Dimensions | 200x160 mm |
| Fixing Holes Spacing | 160x120 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554042922 |
| Manufacturer Code | 826601 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 150 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2.822 kg |
Detailed Description
Pneumatic wheels, polypropylene centre, fixed bracket type NL