Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 521108 — Standard rubber wheels, polypropylene centre
SKU: 521108
Rubber castors
Ø250 mm / w 60 mm / bore 25 mm
Diameter
250 mm
Diameter
250 mm
EAN13 Barcode
8007554026168
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 250 mm |
| Width | 60 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 250 mm |
| Bore Hole | 25 mm |
| Tread Width | 60 mm |
| Total Height | 250 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554026168 |
| Manufacturer Code | 521108 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2.325 kg |
Detailed Description
Standard rubber wheels, polypropylene centre