Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 533109 — Standard rubber wheels, pressed steel discs
SKU: 533109
Rubber castors
Ø280 mm / w 60 mm / bore 25 mm
Diameter
280 mm
Diameter
280 mm
EAN13 Barcode
8007554028407
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 280 mm |
| Width | 60 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 280 mm |
| Bore Hole | 25 mm |
| Tread Width | 60 mm |
| Total Height | 280 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554028407 |
| Manufacturer Code | 533109 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 390 daN |
Logistics
| Unit Weight | 3.26 kg |
Detailed Description
Standard rubber wheels, pressed steel discs