Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 624804 — TR-ROLL polyurethane wheels, aluminium centre, swivel top plate bracket type NL with dead man brake
SKU: 624804
TR-Roll Polyurethane castors
Ø160 mm / w 50 mm / bore 20 mm
Diameter
160 mm
Diameter
160 mm
EAN13 Barcode
8007554103517
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 160 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 160 mm |
| Bore Hole | 20 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 199 mm |
| Top Plate Dimensions | 140X110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 56 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554103517 |
| Manufacturer Code | 624804 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2.74 kg |
Detailed Description
TR-ROLL polyurethane wheels, aluminium centre, swivel top plate bracket type NL with dead man brake