Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 627516ESD — ESD 'TR Roll' polyurethane wheels, electrical resistance <10^9 Ohm, swivel top plate bracket P
SKU: 627516ESD
ESD TR-Roll Polyurethane castors
Ø200 mm / w 50 mm
Diameter
200 mm
Diameter
200 mm
EAN13 Barcode
8007554181065
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 200 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 200 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 250 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 70 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554181065 |
| Manufacturer Code | 627516ESD |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 560 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 560 daN |
Logistics
| Unit Weight | 4.017 kg |
Detailed Description
ESD 'TR Roll' polyurethane wheels, electrical resistance <10^9 Ohm, swivel top plate bracket P