Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 636854 — Vulkollan® polyurethane wheels, cast iron centre, fixed bracket type P
SKU: 636854
Vulkollan castors
Ø150 mm / w 50 mm
Diameter
150 mm
Diameter
150 mm
EAN13 Barcode
8007554059739
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 150 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Vulkollan |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 150 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 200 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554059739 |
| Manufacturer Code | 636854 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 700 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 560 daN |
Logistics
| Unit Weight | 3.55 kg |
Detailed Description
Vulkollan® polyurethane wheels, cast iron centre, fixed bracket type P