Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 638625 — Vulkollan® polyurethane wheels, forged steel centre, fixed bracket type P
SKU: 638625
Vulkollan castors
Ø175 mm / w 40 mm
Diameter
175 mm
Diameter
175 mm
EAN13 Barcode
8007554031636
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 175 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Vulkollan |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 175 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 225 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554031636 |
| Manufacturer Code | 638625 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 850 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 680 daN |
Logistics
| Unit Weight | 3.72 kg |
Detailed Description
Vulkollan® polyurethane wheels, forged steel centre, fixed bracket type P