Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 655403 — 'TR' polyurethane wheels high thickness, aluminium centre, fixed bracket P
SKU: 655403
TR Polyurethane castors
Ø125 mm / w 40 mm
Diameter
125 mm
Diameter
125 mm
EAN13 Barcode
8007554064092
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 125 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 125 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 170 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554064092 |
| Manufacturer Code | 655403 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 450 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 360 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.78 kg |
Detailed Description
'TR' polyurethane wheels high thickness, aluminium centre, fixed bracket P